Halloween: A lámpásokon és a jelmezeken túl

Manapság lehetetlen nem észre venni a Halloween körüli felhajtást, amint október utolsó napjai közelednek. Az üzletek polcai megtelnek tökökkel, jelmezekkel és mindenféle félelmetes dekorációval. De vajon honnan is ered ez az ünnep és miért vált ennyire népszerűvé szerte a világon? A Halloween sokkal több, mint jelmezes mulatság; gyökerei régi időkre nyúlnak vissza, keveredve ősi hagyományokkal és modern kulturális elemekkel. 

 

Mivel időben nagyon közel van a Mindenszentek és Halottak napjához, sokak számára összemosódnak a különböző hagyományok.    

 

 

Ebben az országismereti bejegyzésben összegyűjtöttem néhány érdekes tudnivalót a Halloweennel kapcsolatban, hogy jobban megértsük magát az ünnepet beleértve annak gyökereit és jelképeit, valamint arra is kitérek, hogy van e kapcsolat a Halottak napjával, vagy csak az időbeli közelség miatt van egy kis keveredés?  

 

A Halloween nem “Amerikából jött”  

 

Az ünnep neve az "All Hallows' Evening" vagy "All Hallows' Eve" kifejezésből származik, ami a Mindenszentek napjának előestéjét jelenti. 

 

Története egészen az ősi keltákig nyúlik vissza, akik Samhain ünnepét október 31-én tartották, amikor is a nyár véget ért, a betakarítás ideje lezárult és kezdetét vette a téli időszak.  

 

 

 

A kelták abban hittek, hogy október 31-én a holtak szellemei visszatérnek, és mivel úgy gondolták, hogy beköltözhetnek az élőkbe, félelmükben beöltöztek különféle álcázó jelmezekbe, hogy a visszatérő szellemeket becsapják, és azt higgyék ők is azok.

Idővel a korábbi korok misztikus rituáléi könnyedebb szórakozássá és játékokká változtak. 

 

Sokak úgy gondolják, hogy eredetileg amerikai ünnepről van szó, pedig valójában ír bevándorlók honosították meg az Újvilágban (Amerika az USA születése előtt).   

 

Kik ünneplik? 

 

A Halloween ünneplése ma már szerte a világon elterjedt, és jellemzően magában foglal jelmezes bulikat, tökfaragást, édességek gyűjtését, valamint különféle ijesztő tevékenységeket és díszítéseket.

Az ünnep elsősorban az angolszász kultúrákban népszerű, beleértve az Egyesült Államokat, Kanadát, az Egyesült Királyságot és Írországot, de egyre inkább terjed más országokban is. 

Magyarországon a Halloween ünneplése viszonylag új jelenség, és elsősorban a fiatalabb generációk körében népszerű. A jelmezes bulik, tökfaragás és édességgyűjtés egyre inkább részévé válik az október végi ünneplésnek, bár ez még mindig nem olyan mértékben elterjedt, mint más országokban.

 

Jelképek és szokások

 

 

A Halloweennek számos ismert és jellemző jelképe van, amelyek az évek során alakultak ki és váltak az ünnep szimbólumaivá, csakúgy mint a boszorkányok és seprűik, a fekete macskák, szellemlények, kísértetek, vérfarkasok, vámpírok, pókok, fáklyák, gyertyák, mindenféle édességek, a “csokit vagy csalunk” játék és végül, de nem utolsó sorban a töklámpás, a Jack-o’-lantern.  

 

Mi is az a Jack-o’-lantern? 

A Jack o' lantern (Jack lámpása) egy kifaragott tök, amelyet gyakran láthatunk Halloweenkor. A lámpás készítésének hagyománya az ír folklórból származik és egy csavaros történettel rendelkezik. 

 

A legenda szerint egy Jack nevű férfi, aki híres volt a ravaszságáról és a trükközésről, egy nap találkozott az ördöggel, akit csapdába csalt és rákényszerített, hogy ígéretet tegyen: soha nem fogja elragadni a lelkét.

Mikor Jack meghalt, nem jutott a mennyországba, mert élete során bűnös életet élt. De az ördög sem engedte be a pokolba, mert az ígéretéhez hű maradt.

 

Jack arra kérte az ördögöt, hogy legalább egy kis fényt adjon neki, hogy megtalálja a visszautat az élők világába. Végül az ördög megszánta és egy örökké izzó széndarabot adott Jacknek. Az izzó parazsat egy kivájt takarmányrépa belsejébe tette, hogy azzal világítva megtalálja az útját. A legenda szerint a lelke ennek a lámpásnak a fényénél keresi a megnyugvást. 

 

 

Az írek karórépából készült lámpásokat kezdtek készíteni Jack emlékére.

Az Egyesült Államokba az ír bevándorlók hozták magukkal ezt a hagyományt, ahol a tök gyorsan felváltotta a répát, mivel könnyebben kifaragható és bőven kapható volt. A töklámpásokat gyakran ijesztő arcokkal faragják ki és gyertyát helyeznek beléjük, hogy világítsanak. 

A Jack o' lantern ma már elengedhetetlen része a Halloween ünneplésének, és a kreativitásnak csak a képzelet szab határt. 

 

“Csokit vagy csalunk!” (Trick or Treat) 

 

A "csokit vagy csalunk" játék a Halloween ünnep egyik legjellegzetesebb hagyományává vált. Ebben a játékban a gyerekek jelmezekbe öltözve járják a szomszédságukat és házról házra kopogtatva édességeket gyűjtenek.

Amikor az ajtót kinyitják, felteszik a kérdést: "Csokit vagy csalunk?"

Ezzel azt jelzik, hogy vagy édességet kapnak, vagy pedig egy kis csínyt követnek el. Természetesen a legtöbben az édesség adományozását vállalják. 

 

 

 

 

Ez a játék az amerikai Halloween hagyomány része, de mára már számos országban elterjedt. A gyerekek izgatottan készülnek erre az estére, kreatív jelmezeket öltenek magukra és élvezik az édességgyűjtés izgalmát. A felnőttek pedig gyakran díszítik az otthonaikat és kertjeiket, hogy még szórakoztatóbbá tegyék az estét a kis látogatók számára. Az "csokit vagy csalunk" játék lehetőséget ad a közösségeknek arra, hogy összejöjjenek és együtt ünnepeljenek, erősítve ezzel az emberi kapcsolatokat. 

 

 

Halloween - Mindenszentek - Halottak napja 

 

Bár időben nagyon közel állnak egymáshoz, igazából 3 teljesen különálló ünnepről beszélünk:

 

Halloween: október 31. 

 

Mindenszentek: november 1.  

A katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja.  

Manapság november 1-je sok ember számára nem kizárólag katolikus ünnep, hanem sokan, felekezetektől függetlenül, ezen a napon emlékeznek meg az elhunyt szeretteikről és látogatják meg a temetőket. 

 

 

Halottak napja: november 2.  

A katolikus egyház ezen a napon emlékezik meg ünnepélyesen minden elhunytról, különösen a tisztulás állapotában levő szenvedő lelkekről. 

 

 

"Az élet apró örömei és az együtt töltött idő"

 

Összességében a Halloween ünnepe egy izgalmas és színes tradíció, amely kelta gyökereitől egészen napjainkig hosszú utat járt be, és közben számos kultúra befolyásolásán átesett.

 

Napjainkban a jelmezek, a díszítések, a tökfaragás és a "csokit vagy csalunk" játék a világ számos pontján örömöt és izgalmat hoz az emberek életébe.

 

 

Egyesek számára a Halloween lehetőséget kínál a kreativitás kifejezésére, mások számára pedig az év egyik legvidámabb és legvarázslatosabb időszakát jelenti.

 

Az ünnep emlékeztet bennünket arra, hogy a világ különböző pontjain élő emberek, bár különböző hagyományokat és szokásokat követnek, mégis hasonló módon képesek örömüket lelni az élet apró örömeiben és az együtt töltött időben.

Próbáld ki Te is a Tanulói Klubbot és válj magabiztos angolossá!

Tanulj angolul online innovatív oktatási rendszeremben a bizonyítottan sikeres 3+1 lépéses módszerem által és legyél Te is magabiztos angol nyelvhasználó, ahogyan már sok másik diákom is! :)