Ezért nem megy a beszéd

Nyelvet nagy könyv szerint kicsi korunktól kezdve úgy tanulunk, hogy figyelünk, utánzunk, másolunk és mindeközben olyan KÖRNYEZETBEN vagyunk, ahol HASZNÁLJUK. A folyamatos interakciónak az az eredménye, hogy megtanuljuk a nyelvet és magabiztosan használjuk.

 

Ezzel szemben mi történik az oktatási intézmények nagy részében ?

(Azért szerencsére nem mindenhol van ez így!)

 

Tanítanak szavakat, nyelvtant, memoritereket, olvastatnak, fordítás van, szótárazás van, néha van egy kis beszéd és kimarad a LÉNYEG: NEM TEREMTENEK LEHETŐSÉGET, NEM KÉNYSZERÍTIK A TANULÓKAT OLYAN HELYZETEKBE FOLYAMATOSAN, HOGY HASZNÁLJÁK A NYELVET!

 

Mi történik így?

 

Pár év alatt végig vesznek pár könyvet és nem lesz magabiztos beszéd. DE nemhogy magabiztos beszéd nem lesz, hanem egy nagy összezavarodás jön abban a pillanatban, amikor valamilyen komolyabb megmérettetés elé kerülnek a diákok.

 

Ebből az állapotból aztán érettségizni, nyelvvizsgázni kellene, és nem lenne ártalmas valami jó állást sem megcsípni, ahol nem gond a nyelvtudás.

 

Lehet, hogy nálad is kialakult hasonló káosz, félelem az érettségitől vagy a nyelvvizsgától, vagy az „évek óta tanulom az angolt és nem tudok beszélni” érzés.

 

Mit lehet tehát tenni?

 

Rendet kell tenni, egy más nézőpontból kell közelíteni mindarra, amit már tudsz. Jelenlegi tudásodat felhasználva és kibővítve új alapokra kell helyezni a nyelvtanulást, amiből nem is olyan sokára megszületik a magabiztos beszéd.

 

Az nyilvánvaló, hogy a legtöbb esetben, mivel az ember nincs interaktív nyelvi környezetben és nem kényszerül arra, hogy használja a nyelvet, NINCS MIT MÁSOLNI, tehát a beszéd nem tud ösztönösen kialakulni.

Ezen a ponton más utat kell választani, amihez  két kulcs van és egy harmadik köti össze.

Az egyik, az a szerkezetben való gondolkodás (nyelvtan), a másik pedig a szókincs. Ha ez a kettő megvan, akkor simán össze tudsz rakni bármilyen angol mondatot!

És mi a harmadik, összekötő elem? Nagyon egyszerű: a gyakorlás.

 

Fontos azonban, hogy nem szabad magadtól elvárnod, hogy miután rendbe tetted a nyelvtanod és szókincsed is van, rögtön összerakódik a kettő. Nem megy magától és úgy képzeld el a folyamatot, hogy ezek párhuzamosan történnek! Ahhoz, hogy Neked is jól menjen tartsd be a következő szabályokat:

 

  • Rövid, egyszerű mondatokkal kezdd! Ez nagyon fontos!
  • Merd hallatni a hangod! Először fura lesz. :)
  • Szokd meg, hogy angolul beszélsz!
  • Nem baj, ha hibázol!!! Még véletlenül se törekedj tökéletességre! Mutass nekem egy embert, aki nem hibázik! Sokszor még a saját anyanyelvünkön se tudunk normálisan beszélni! Na ugye!
  • Amikor már mennek az egyszerűbb mondatok, akkor fokozatosan kezdj el hosszabb, összetett mondatokat használni. Legyen itt is a mankód a szerkezet és használd bátran a szókincsed!
  • Keress magadnak egy barátot, beszélgető partnert, akivel gyakorolhatsz és így szórakozássá válik az egész!

Bízom benne, hogy adtam néhány olyan tippet, amelyekkel Neked  is sikerül magabiztosabbá válnod!

Jó tanulást és bátor nyelvhasználatot! :)

Próbáld ki Te is a Tanulói Klubbot és válj magabiztos angolossá!

Tanulj angolul online innovatív oktatási rendszeremben a bizonyítottan sikeres 3+1 lépéses módszerem által és legyél Te is magabiztos angol nyelvhasználó, ahogyan már sok másik diákom is! :)